Aleksander Burd

Programiki użytkowe

  
STRONA GŁÓWNA
 UWAGA.
aktualizacja z 10-X-2003: programy zostały zmodyfikowane pod kątem pracy na szybkich komputerach.
Napisałem kilka małych programów, które mogą się chyba przydać innym. Te programiki ułatwiają dobranie parametrów:
-    cewki powietrznej typu solenoid (cewkap.exe - 35kB),
-    linii paskowej niesymetrycznej (lpn.exe - 30kB),
-    obwodu rezonansowego (rezon.exe - 35kB).

Ideą przewodnią tych programików jest w zasadzie sam sposób zadawania parametrów np. cewki powietrznej.Otóż wzory na taką cewkę są wprawdzie dość dokładne, ale działąją tylko "w jedną stronę", tzn.
można obliczyć indukcyjność cewki, podając jej parametry fizyczne (średnicę, długość, liczbę zwojów). Tymczasem zwykle znamy akurat wartość indukcyjności, którą chcemy uzyskać, a nie wiemy ile ma mieć zwojów i jakie wymiary. Wyprowadzenie wzorów odwrotnych (np. długość w zależności od indukcyjności) nie zawsze jest możliwe, bo niektóre zależności wychodzą w postaci uwikłanej. Dlatego też programiki umożliwiają "ruszanie" poszczególnymi parametrami, na zasadzie "kręcenia gałką" (gałki są zastąpione przez klawisze funkcyjne) z jednoczesną obserwacją wyniku: np. w przypadku cewki powietrznej wynikiem "kręcenia gałkami" jest wynikowa indukcyjność (programik po prostu liczy na bieżąco). To naprawdę przyspiesza projektowanie.

Niestety programiki pisałem tylko dla siebie, są więc niedopracowane. Chyba największym ich mankamentem jest to, że kiedy wprowadza się jakieś parametry w oknie dialogowym, to niestety nie jest możliwe zastosowanie postaci typu "1nH" - trzeba napisać 1E-9.

Programiki są czysto DOS-owskie, ale wyświetlają DOS-owskie okna.
Ostatnio przeprowadzone obliczenia są automatycznie zapamiętywane w odpowiednich zbiorach (np. cewkap.cfg),  chyba, że użytkownik nie chce takiego zapamiętania.

Życzę przyjemnej pracy.